Paryż Wschodu. Czeska Praga w zasięgu ręki

Skreślamy koleją pozycje z listy must see. Wymarzony od lat wyjazd do Pragi stała się faktem dokonanym. W trakcie kilku dni skwaru wypoczywaliśmy bez umiaru. Praga jest dokładnie taka jak ją sobie wyobrażałem.

Parkingi

Kilka przydatnych informacji w pigułce nim się wybierzecie do Pragi. Nie często można spotkać owe w jednym miejscu więc pomagam. Nie PARKUJ W NIEBIESKIEJ STREFIE, chyba że jesteś z Pragi. Odholują Twoje auto. Strefa fioletowa jest dla przyjezdnych, lecz tylko na 24 godziny. Więc co z tym parkowaniem?. Ja pod hotelem stawiam auto, płace za dobę, rano przestawiam auto nieopodal ale na inną ulicę strefy również fioletowej. Proste, ale lepiej wcześniej sprawdzić gdzie najlepiej stanąć no i oczywiście spać, co jest równoznaczne. Nikt nie chce ganiać do auta codziennie po kilka kilometrów. No i co z tym spaniem?

Nocleg

Dajcie sobie spokój z centrum. Planujcie nocleg poza strefę pierwszą a zobaczycie znacznie więcej, no ale bez przesady. My śpimy w okręgu szóstym czyli Oblast 6 Praga. Jest to kilkanaście minut jazdy od centrum, zamku, rynku.

Obywatelu, obywatelko! – czy chcielibyście spędzić noc w Pałacu Kultury i Nauki? W Pradze będziecie mieli taką okazję. Hotel International do złudzenia go przypomina, a w dodatku jego imperialne wnętrze nastraja do refleksji. Dodatkowo świetne śniadania. To raczej nie jest reklama ani sponsoring hotelu, ale ten jest wyjątkowy a do tego bardzo dobrze skomunikowany z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi miasta.

Hotel International w Pradze

Komunikacja miejska

Stolica Czech jest bardzo dobrze skomunikowana. Jeździliśmy praktycznie dwoma liniami tramwajowymi i kilkoma autobusami a to wszystko na trzydniowym bilecie na wszystkie linie komunikacji miejskiej. Cena nieporównywalnie niska z opcją parkowania auta (niemal niemożliwą w centrum). Lepiej zostawić auto przy hotelu.

Tramwaj Tatra, wytwarzane w Pradze

Bilety wielodniowe obowiązuja równiez na kolejke linową Petrin.

https://www.dpp.cz/en/fares/fare-pricelist

https://www.mrparkit.com/cs

Citypassy, bilety oraz inne

Ważne aby sprawdzać opinie innych. Typowy city pass totalnie odradzam. Część atrakcji jest zamknięta, część przepełniona a benefity raczej znikome. Do tego niska ocena w sieci, nie bez kozery a o wielu niedogodnościach dowiadujesz się kiedy stawiają cię przed faktem dokonanym.

Bilety do atrakcji kupujemy rano ponieważ kończą się one z końcem dnia a nie doby. To samo tyczy się wejściówek do większości atrakcji w mieście. Informacja Turystyczna, dobrze oznaczona w Pradze, często oferuje zakup biletów lecz zdarza się, że jest zamknięta w poniedziałek. Większość biletów kupisz skanując kody z tablic informacyjnych ustawionych przed wejściem do atrakcji. Maksymalny czas oczekiwania to dwadzieścia minut na otrzymanie biletów a zarazem najlepszy sposób na zakup. Warto mieć ze sobą powerbank 🙂

Informacja Turystyczna przy Zamku na Hradczanach

Przydatna aplikacja w kwestii zakupu biletów komunikacji miejskiej (każdego rodzaju) – LITACKA.

Co zobaczyć, zjeść – w skrócie

  • Kompleks Hradczany – czyli nie tylko Zamek. Jest też Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze. Przez niektórych porównywana do Sagrada Familia w Barcelonie. Dodatkowo XVIII wieczna Kaplica Świętego Krzyża czy Złota Uliczka (tutaj jednak trzeba liczyć na odrobine szczęścia chociażby na jakiekolwiek sensowne zdjęcie)
  • Wełtawa i Most Karola (wczesno poranne godziny odwiedzin mile widziane). Jest też Praska Kampa, czyli mała wysepka w centrum , o której mało kto wie. Warto tu zajrzeć w upalny dzień
  • Rynek Starego Miasta i wieża zegarowa
  • Spacer od Kafki po Tańczący Dom oraz inne prace artystyczne
  • Petrin, wieża widokowa na szczycie góry
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: