Puszcza Bukowa, Szwedzki Młyn i historia Jaeckel

Puszcza Bukowa zwana popularnie Bukową knieją położona przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina na Wzgórzach Bukowych. Istnieje bardzo duża możliwość dojazdu z centrum masta, do Basenu Górniczego z przesiadką dalej. Na jej terenie istnieje ponad 110 pomników przyrody, również tych o podtekście historycznym.

Znajdował się tutaj tzw. młyn prochowy, dzisiaj pozostałości średniowiecznego młyna zbożowego nad strumieniem Chojnówka. Określone mianem uroczyska, polany o tle historyczno – naukowo – przyrodniczym itd., młyn zbudowany został w XIII w. Od 1274 jego właścicielami byli zakonnicy z nieopodal oddalonej wioski.

Jego nazwa, Szwedzki, pochodzi od jego nabywców podczas wojny 30-sto letniej, którzy produkowali tu proch, lecz zaraz po ukończeniu konfliktu opuścili oni jego progi.

w I połowie XIX wieku piecze nad nim przejął  Friedrich Jaeckel. Niemiecki przedsiębiorca przekształcił owy na wytwórnie papieru pod swoją fabryke cementu znajdująca sie w pobliskich Zdrojach.

Nieopodal, ok. 100 metrów dalej, znajduje się kamienna, nagrobkowa płyta, upamiętniająca właścicieli „Stern” Fredricha i Friederike Jaeckel.

Nowy właścicie, Johannes Baumeister, przejął obiekt w 1880 roku i przekształcił go w punkt gastronomiczno – turystyczny. Po jego śmierci, po II WŚ, młyn nie został zagospodarowany i popadł w totalną ruine.

Obecnie widoczne są tylko znikomo widoczne fragmenty obiektu przedstawione na powyższych zdjęciach.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s