Mosty saperów, uroczysko

Kolejny raz „wyprawa” do puszczy Bukowej. Tym razem głębiej. Przejeżdżając trasą poznańską gdzieś w okolice Szczecin Żydowce wzdłuż drogi A6 dociera sie do miejsca docelowego. Nazwano je Uroczysko Mosty.

Na kompleks składaja sie 3 mosty oddalone od siebie o około 150 metrów.

 Każdy z nich ma inną konstrukcję, co jeszcze nie wydaje się takie dziwne. Jak jednak uzasadnić różnice konstrukcyjne elementów tego samego mostu? Jeden z nich podpiera się jedną stroną na betonowej ścianie, drugą natomiast na betonowej ramie. Kolejny z jednej strony ma żelbetowy łuk, z drugiej już zwykłą, ceglaną ścianę. Trzeci z nich wsparty jest na rzędzie trzech podpór, z których każda ma inny przekrój. Począwszy od okrągłego, przez kwadratowy, na ośmiobocznym kończąc, a obok nich stoi jeszcze jedna, samotna podpora.

Biorąc pod uwagę, że to właśnie Szczecin podczas II WŚ był jednym z głównych ośrodków saperskich III Rzeszy, istnieje hipoteza, iż są to mosty saperskie – szkoleniowe.

 Kluczem do zagadki jest 16 jednakowych otworów, które umieszczono w dwóch rzędach na jednym z filarów, a można ich znaleźć więcej na innych budowlach. Wojskowi są przekonani, że te otwory to typowe rozwiązanie, przygotowane do wysadzania mostu. Ukośne ich ułożenie sprawia, że podczas wybuchu filar zostaje ścięty pod kątem, a jego pozostałości utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają budowę jakiejkolwiek przeprawy w tym samym miejscu.

FOTO:

Image

Image

Bonus, przy okazji zajechaliśmy na maszt w Kołowie, 267 m robi wrażenie 🙂

Image

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s