Czy to jest turystyka kulinarna? Święto jedzenia w Pradze

Wedle definition.net turystyka kulinarna to eksploracja jedzenia jako cel turystyki. Obecnie jest uważany za istotny składnik doświadczenia turystycznego. Jedzenie jest powszechne wśród turystów i wierzy się, że jedzenie ma znaczenie dla turystów. Tak to opisuje słownik. Skąd tak duże zainteresowanie tematem oraz jak ważne znaczenie ma opisał w 2001 roku Erik Wolf, prezes World Food Travel Association, napisał książkę na ten temat.

Nic nie jest bardziej zaskakujące w tym temacie jak samo to, że cos takiego istnieje. Wcześniej nie? Nazywało się inaczej? Dla nas w dalszym ciągu pozostaje to pasją, bo jeść i podróżować to świetne połączenie.

Gdzie wypić kawę w Pradze

Najsłynniejsze kawiarnie Pragi, niektóre otwarte już pod koniec XIX wieku, to Cafe Savoy, Cafe Imperial oraz Grand Cafe Orient. Większość znajduje się w ścisłym centrum miasta. W każdej z nich poczujesz klimat dwudziestolecia międzywojenego i usiądziesz na miejscu nigdyś zajętym przez znanych artystów, naukowców i możnych tego świata.

Przed wejściem do ulubionej kawiarni w Pradze. Siedzę na miejscu Jara Cimrmana.

Zjeść i napić się w Czeskiej atmosferze

„Picie piwa w pubach ma dobry wpływ na zachowanie czeskiego społeczeństwa, bo piwo zawiera mniej alkoholu niż np. wino, wódka czy whisky, więc pogawędki polityczne ludzi w pubach są mniej szalone” – miał rzec prezydent Czeskiej Republiki sp. Vaclav Havel.

Mieszkańcy tego kraju pija najwięcej piwa na całym świecie a do tego kultura ta jest odmienna od naszej. Nie ma się co dziwić. Piwo tutaj jest tańsze niż woda butelkowana. Są też twórcami słynnego Pilznera powstającego nieopodal Pragi.

Tradycyjne bary serwują tylko jedną markę piwa. Sprawdź, który znak wisi na zewnątrz pubu przed wejściem, ponieważ możesz utknąć z tą marką piwa którego nie lubisz. 🙂 Ponieważ niektóre tradycyjne bary mają tylko jeden rodzaj piwa z beczki, kelnerzy często przynoszą rundy do twojego stołu bez pytania. Nie dajcie się zbytnio namawiać. U Fleka, czyli nieopodal słynnego zegara zgaduje się chyba najsłynniejszy pub.

Bar mleczny do syta!

Niby do syta a można się naciąć. Na samym wejściu otrzymuje się kartę wstępu, każdy! Po jej zgubieniu kara 500 koron. Na jakiej ewentualnie podstawie nie uzyskaliśmy odpowiedzi ale na pewno praktyki Koruny bardzo łatwo można popaść w marazm związany z cenami. Są one wyższe niż w większości barów mlecznych a obiad dla dwóch osób to już koszt powyżej 120 złotych. Fenomen baru mlecznego jako taniego, smacznego i świeżego raczej upadł już dawno. Zauważyliśmy jeszcze wiele innych nieuczciwych praktyk, których wolałbym nie przybliżać. Odhaczone, zapomniane.

W końcu, oczekiwany i poszukiwany w całej Pradze knedlik.

Zjadłem w Pradze to co zaplanowałem, o czym od dawna marzyłem. Jeśli chodzi o napitki nie było zaskoczenia. Świetne piwo i nalewki z wręcz wylewających się z kamienic pijalni typu U Szwejka nie zawodzą, a sam wybór jest szeroki. Co do kawiarni i restauracji sprawa mocno komercyjna, ale tak już jest wszakże Praga to jedna z najczęściej odwiedzanych stolic Europy.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: