Dwory dawnego Szczecina
Dwór Finkenwalde powstał w połowie XVIII wieku, przy ulicy Waldstrasse ( okolice Jabłoniowej). Był on szkieletowa konstrukcja drewnianą. Przechodził on z rak senatorskich do majorskich, kupców i ekonomów. W późniejszym okresie dobudowano część murowaną, podpiwniczoną. Odrestaurowano dziedziniec oraz doklejono do niego mały park, który świetnie wkomponował się w pobliską puszczę.
W dawnych zabudowaniach tego właśnie dworu mieściła się szkoła gospodarstwa domowego, przekształcona w placówkę prywatną. Z miejscem tym nieodzownie związana jest sylwetka pastora Dietricha Bonhoefera, antynazistowskiego działacza.

Dwór uległ całkowitemu zniszczeniu w trakcie działań II Wojny Światowej. Materiał z tzw. dobudówek wykorzystano na odbudowę miasta.
W miejscu zabudowań powstał Ogród Pamięci Dietricha Bonhoefera, utworzony przez młodzież Polsko – Niemiecką w 2012 roku. Umieszczono w nim również krzyż i odsłonięto pamiątkowa tablicę, przypominająca o zamknięciu szkoły przez gestapo.

Dwór Katerinhof powstał w drugiej połowie XIX wieku i nazwano go własnie Dworem Katarzyny, na cześć żony właściciela Ludwika Mohringa.
W 1783 roku Ludwik Mohring wybudował folwark w miejscu obecnego Schroniska Młodzieżowego SZMARAGD. Aby podkreślić swoją miłość do żony nazwał go Dworem Katarzyny. Posiadłość została kupiona pod koniec XIX wieku przez cementownię Stern. Przedsiębiorstwo zorganizowało w folwarku kwatery dla pracowników zatrudnionych w znajdującej się niedaleko kopalni kredy. Po drugiej wojnie światowej dwór przekształcono w lokal gastronomiczny z miejscami noclegowymi. Przez długie lata funkcjonował pod nazwą Zajazd Szmaragd (…)
W 2015 roku zajazd miał przybrać formę Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Prace nadal trwają, maja zakończyc sie w roku 2019.

Miejsce pamięci G. E. H. Delbrucka
Powyżej wspomniany był wieloletnim dyrektorem Fabryki Cementu Portlandzkiego. Na wzgórzu Widok, ku jego pamięci, ustawiono pawilon widokowy zwany Cap Delbruck. Z monopterosu.
Dla porównania, powyżej od lewej Cap Delbruck, po prawej – monopteros z Monachium, wciąż istniejący.
W trakcie II Wojny Światowej budowla została zniszczona i rozebrana. Przy ulicy Grabowej wciąż można zauważyć części kolumn monopterosu.
Franz Schwede – Coburg, schron przeciwlotniczy na wzgórzach bukowych
W trakcie trwania II Wojny Światowej, nad jeziorem Szmaragdowym, zbudowano schron przeciwlotniczy do celów monitorowania akcji przez niemieckie dowództwo NSDAP, między innymi z Frankiem Schwede – Coburgiem na czele regionu Pomern.
Schron budowali przymusowi robotnicy. Wzniesiono również antenę w celu łączności radiowej. Całość bunkra wiodła około 30 metrów wgłąb ziemi, wzmocniono go żelbetowym stropem. Nie zapomniano również o schronach wartowniczych, obserwacyjnych.

Te dwa małe budynki rozebrano tuz po wojnie, natomiast druga część kompleksu obronnego mieściła się w okolicy Skórczej Góry. Był to punkt obserwacyjny na wieży Baresela oraz stanowiska obronne na właśnie tej górze. Stanowiska te pokryła bujna roślinność, są one jednak jeszcze widoczne.
Tutaj o późniejszych losach Schwede – Coburga:
Po wojnie miejsca te niszczały, aż do czasu kiedy zaaranżowano tutaj ośrodek ćwiczebny dla Straży Pożarnej Zdroje. Następnie, już w latach milenijnych, rozpoczęto tworzenie Centrum Informacji Turystycznej. Rewitalizacja pochłonęła kolejne dofinansowanie Unii Europejskiej.

Schron jest zamknięty dla zwiedzających w okresie zimowym ze względu na przystosowanie do zimowania nietoperzy. Ponadto w schronie prowadzi się zajęcia dydaktyczne dla dzieci oraz zajęcia terenowe w okolicy. Otwarto również podziemna trasę turystyczną.
Baresel – fundator
Przed wojną w pobliżu Jeziora Szmaragdowego istniała 32-metrowa wieża widokowa, zwana od nazwiska fundatora – wieżą Baresela. Zbudowano ją w 1904 roku na Skórczej Górze (71 m n.p.m.). Ze szczytu można było podobno dostrzec nie tylko Międzyodrze oraz prawobrzeżną i lewobrzeżną część dzisiejszego Szczecina, ale również Goleniów i Stargard.
W 1945 roku Niemcy wysadzili wieże Baresela. Pozostały tylko schody prowadzące do lokalu gastronomicznego mieszczącego się nieopodal wieży widokowej.

Źródła:
- Dwór Finkenwalde, zamkilubuskie.pl
- Ogród Ciszy i Medytacji im. ks. dra Dietricha Bonhoefera w Szczecinie Zdrojach, luteranie.wroc.pl
- Program Międzynarodowych dni Boenhofferowskich, sedina.pl
- Grupa MGM, Schronisko Młodziezowe Szmaragd, grupamgm.pl
- Zobacz jak idzie przebudowa dawnego Zajazdu Szmaragd, police.naszemiasto.pl
- Monopteros, archirama.muratorplus.pl
- Monopter, Pawilon Ogrodu Angielskiego w Monachium, depositphotos.com
- Zbrodnia przeciwko ludzkości, https://dirkdeklein.net/category/crime-against-humanity
- Wieża widokowa powstanie przy jezuiorze Szmaragdowym, wszczecinie.pl
Skomentuj