W kraju Fado. Portugalia wzdłuż. Część czwarta – Porto. Wracamy do domu.

Porto jest obecnie jednym z najpopularniejszych miast odwiedzanych przez turystów w Europie – i nie bez powodu. Jego wspaniałe Stare Miasto nad malowniczą rzeką Douro, wraz z sześcioma mostami, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W całym mieście znajdziesz niesamowite kościoły, pałace i inne budynki w stylu barokowym. Znane na całym świecie z wina porto, jest drugim co do wielkości miastem Portugalii i ważnym centrum handlowym oraz przemysłowym.

Rzeka Douro, 1. Ponte de Dom Luís I, Cais da Ribeira

Centrum Porto jest bardzo zwarte (co oznacza, że ​​odległość między zabytkami jest raczej niewielka), ale miasto jest znane z tego, że jest bardzo pagórkowate. Stąd trafisz nad rzekę Douro, patrząc z mostu Ludwika I na zatokę.

Widok na Douro

Dom Luís I to dwupoziomowy metalowy most łukowy, który łączy rzekę Douro między miastami Porto i Vila Nova de Gaia w Portugalii. W momencie budowy, jego rozpiętość sięgała 172 metrów. Była najdłuższą tego typu budowlą hydrotechniczną na świecie. Spokojnie przeszliśmy nim na druga stronę, do Ribeira. Dookoła kawiarnie i restauracje. Centrum rozrywki.

Most Ludwika I

Igreja e Torre dos Clérigos

Wieża Clérigos jest najważniejszym i niekwestionowanym symbolem Porto. Punktem odniesienia w historii miasta. Widać ją z wielu miejsc w całym mieście. Możliwe jest zwiedzanie. Ważne są wcześniejsze rezerwacje, inaczej bilet kupiony na miejscu jest przypisany na godzinę w przód (najwcześniej!). Wewnętrzne schody (225 stopni) umożliwiają wejście na szczyt, skąd można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na Porto. Byliśmy na szczycie!

Widok z wieży Bramy, w drodze na szczyt

Capela das Almas, Igreja do Carmo, Igreja dos Carmelitas

Kaplica Dusz zwana również Kaplicą św. Katarzyny, to budynek z XVIII wieku, który znany jest z fasady pokrytej płytkami. Panele te, dodane w 1929 roku, przedstawiają epizody z życia św. Franciszka z Asyżu i św. Katarzyny. Do stworzenia tego wspaniałego dzieła potrzeba było 16 000 płytek. Wejście do środka bezpłatne, lecz nie w poniedziałki.

Natomiast Igreja do Carmo znajduje się na skrzyżowaniu Praça de Carlos Alberto i Rua do Carmo, w pobliżu kościoła i Torre dos Clérigos. Wewnątrz świątyni wyróżniają się wspaniałe złocone rzeźby w bocznych kaplicach i na głównym ołtarzu, rzeźba i kilka obrazów olejnych.

Widok ze skweru na Kaplice Dusz, na pierwszym planie palma – jeden z symboli Porto

Porto Se Catedral, Miradouro da Vitória

Katedra w Porto jest najważniejszą budowlą religijną w mieście i została uznana za pomnik narodowy. Znajduje się w górnej części Porto. Wewnątrz duże filary sprawiają, że budowla wydaje się jakby wąska z wysokim sufitem. Ma powściągliwą dekorację z gołymi ścianami, a jedynie ołtarz główny i niektóre kaplice są ozdobione w stylu barokowym.

Widok na katedrę

Katedra stoi na kwadracie z kolumną pośrodku. To tutaj wieszano niegdyś przestępców z Porto. Plac oferuje również imponujące widoki na miasto, rzekę i piwnice z winami na nabrzeżu.

Miradouro to portugalskie słowo oznaczające punkt widokowy, a Miradouro da Vitória jest prawdopodobnie najbardziej znanym z nich w Porto. Widok z tego miejsca na Ribeira to świetny sposób na zwiedzenie niektórych głównych zabytków miasta; most Dom Luis, Se i Pałac Biskupi, które wyróżniają się ponad mozaiką dachów z terakoty poniżej.

Miradouro – widok

Księgarnia Lello

Wraz z Bertrandem w Lizbonie jest to jedna z najstarszych księgarń w Portugalii i często zaliczana do najlepszych księgarń na świecie. Jedna z największych kolejek w jakich oczekiwaliśmy na wejście. Bilety kupione przez aplikacje na miejscu. Swoje trzeba odstać.

Obszerną przestrzeń wewnętrzną wyznaczają rozwidlone schody łączące się z galerią na pierwszym piętrze ze szczegółowymi drewnianymi tralkami. Nad tymi schodami znajduje się duży witraż o imponujących wymiarach, z centralnym mottem „Decus in Labore” i monogramem właścicieli.

Witraż w Lello
Wnętrze Lello, widok z piętra księgarni

Ribeira

Ribeira to jedna z najpopularniejszych dzielnic Porto. Jest to jedna z najbardziej autentycznych i malowniczych części aglomeracji w sercu starego miasta. Jak sama nazwa wskazuje, dzielnica położona jest nad brzegiem rzeki (Ribeira w języku portugalskim pochodzi od słowa rzeka).

Na szczególną uwagę zasługuję restauracja 7G Roaster w okolicy Ribeira. Gościliśmy dwa razy. Można wynająć tutaj pokój.

PS: Pora wracać. Szkoda wyjeżdżać. Sporo mieliśmy w nogach kilometrów, dołożyłem maraton w Porto. Musimy tutaj wrócić.

Typowa uliczka z widokiem na miasto

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: