Kołowskie Parowy

Wybierają się do Puszczy Bukowej, a dokładnie do jej środkowej części, można natknąć się na nazwę parów. Jest to wąska, dość kręta dolina o wysokich i stromych zboczach, wcinająca się głęboko w Wysoczyznę Kołowską w obrębie rezerwatu przyrody Kołowskie Parowy, często miewa podmokłe tereny.

Rezerwat przyrody Kołowskie Parowy im. inż. Józefa Lewandowskiego znajduje się w granicach Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Położony jest w jego środkowej części, niedaleko wsi Kołowo.

Został utworzony 30 maja 1956 r. i obejmował powierzchnię 24,07 ha. W 1964 r. zwiększono nieznacznie jego obszar do 24,39 ha.

Rezerwat znajduje się na zboczach wzniesień morenowych, urozmaiconych wąwozami, potoczkami. Przez ten teren przepływa strumień Utrata. Takie urozmaicenie terenu przyciąga gro piechurów i nierzadko kolarzy.

Celem ochrony jest zachowanie buczyny pomorskiej w różnych odmianach typologicznych z bogatymi zespołami roślin zielnych w runie. Ponad stuletnie buki osiągają wysokość do 40 m. Dno parowu zajmuje buczyna źródliskowa.

IMG_20191213_141140

Występują tu rośliny rzadkie i ginące, między innymi kostrzewa leśna, kokorycz pusta, perłówka jednokwiatowa, zachyłka oszczepowata i przytulia pospolita. Wśród roślin chronionych występują na przykład kruszczyk szerokolistny, kruszczyk siny, kalina koralowa, kruszyna pospolita i marzanka wonna.

Rezerwat nosi imię inż. Józefa Lewandowskiego, wybitnego leśnika, pioniera zagospodarowania lasów Pomorza Zachodniego. Ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na temat tego filantropa.

Głaz narzutowy z tablicą upamiętniającą tego zasłużonego dla lasów człowieka znajduje się na skrzyżowaniu dróg ze Szczecina-Śmierdnicy i z Kołowa.

Obwód głazu 4,4 m, wysokość 1,5 m z inskrypcją upamiętniającą Józefa Lewandowskiego.

Napis brzmi: „Rezerwat przyrody Kołowskie Parowy im. Józefa Lewandowskiego zasłużonego Leśnika, pioniera zagospodarowania lasów Pomorza Zachodniego”

1

Dla osób chcących bliżej poznać krajobraz Kołowskich Parowów są dostępne dwa szlaki turystyczne. Czerwony Szlak im. Stanisława Pawelskiego prowadzi ze Szczecina Kijewo do Glinnej. Niebieski Szlak im. Stanisława Grońskiego prowadzi ze Szczecina Zdroje do Zdunowa.

  1. Pomorze Zachodnie Travel, Rezerwaty przyrody, Rezerwat przyrody Kołowskie Parowy im inż Józefa_Lewandowskiego
  2. ipomorze.pl, Rezerwat przyrody Kołowskie Parowy im inż Józefa_Lewandowskiego
  3. szczecin.lasy.gov.pl, strona 80
  4. http://www.bukowa.szczecin.pl, miejsca – głaz Lewandowskiego
  5. http://www.bukowa.szczecin.pl, Leksykon – Kołowskie Parowy
  6. Leksykon Puszczy Bukowej, Kołowskie Parowy
  7. http://www.szczecin.lasy.gov.pl, Nadleśnictwo Gryfino, Ochrona przyrody

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: