PUSZCZA BUKOWA – ZIMA 2020

Pierwsze miesiące roku obfitowały w opady, na nieszczęście zimolubnych, opady deszczu. Widok za oknem nie nastrajał optymistycznie na długie spacery, mim wszystko w styczniu i lutym odbyliśmy dwie przechadzki.

Skupiając się na Puszczy Bukowej, a właściwie jej obrzeżach, odwiedziliśmy Dęby Krzywoustego. W Klęskowie przy ul. Chłopskiej trafiamy na dwa ogromne dęby – jeden o obwodzie 684 cm i wysokości 25 m., drugi ma 622 cm szerokości i jest wysoki na 23 m. Oba są pomnikami przyrody. Trzeci, największy, usechł i został wycięty w 1951 roku. Utożsamiane sa z podbojami Bolesława Krzywoustego, w rzeczywistości drzewa są dużo młodsze, liczą około 700 lat.

Mało kto wie, że przez tereny od Płoni aż do Wielgowa były miejscem bitwy stoczonej przez Bolesława Krzywoustego z wojskami pomorskimi w 1121 r, w drodze na Szczecin. Podczas zdobycia grodu Krzywousty postąpił strategicznie bo Odrę i bagna otaczające Szczecin przeszedł zimą gdy były skute lodem. Niespodziewany atak przyniósł zwycięstwo.

W pod-szczecińskiej puszczy przebiega również  szlak turystyczny żółty Szlak im. Bolesława Krzywoustego o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”,  jego długość to około 14 km.

Szlak owy rozpoczyna się właśnie przy pomnikach przyrody „Dęby Bolesława Krzywoustego” w Szczecinie Klęskowie, przy ul. Chłopskiej. Prowadzi przez atrakcyjne turystycznie partie zalesionych Wzgórz Bukowych, na trasie można spotkać liczne pomniki przyrody.

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: