O biegu którego nie było. NN Loop Den Haag 2019.

Marzec to start sezonu nie tylko w Polsce. Cała Europa, świat budzi się z zimowego snu. Sprawdzenie umiejętności, hartu ducha nabytego w trakcie niezbyt uciążliwej zimy, która predysponowała do ciężkich i długich treningów, wypycha śmiałków do najdalszych zakątków ziemii. Podobnie miało być na Marieveld w Holandii.

Bogata historia biegu NN CPC Haga rozpoczęła się 12 kwietnia 1975 r. Oficjalnym wyścigiem o długości 15 kilometrów. Rok później dystans ten został zwiększony do półmaratonu. Ciekawostką jest, że padł tutaj rekord świata na dystansie 21km. W roku 2007 Samuel Wanjiru uzyskał czas lepszy od poprzedniego rekordzisty o blisko dwie minuty. Całość odbywa się na Malieveld, w haskim parku miejskim.

2.jpg

Malieveld to duży trawnik w Hadze o wymiarach 550 x 200 metrów (ponad 10 hektarów). Obszar jest chroniony jako pejzaż miejski. Malieveld służy jako miejsce pokazów, parad wojskowych (tradycja trwająca około 400 lat), targów, festiwali i wydarzeń.

Start zaplanowany na godzine czternastą w niedziele poprzedził email od organizatorów, w imieniu ich samych oraz prezydenta miasta, informujących o zagrożeniach nadchodzących w kolejnych godzinach. Finalnie postanowiono o odwołaniu imprezy głównej oraz wszystkich innych powiązanych, włącznie z expo odbywającym się na Malieveld.

IMG_2548

Sytuacja wymagała podjęcia natychmiastowej decyzji. Wiatr w porywach osiągający 100km/h oraz duże opady wymusiły przerwanie kilkudziesięcioletniej tradycji biegowej. Moim zdaniem, bardzo słusznie. Władze biegu nie postanowiły jeszcze co dalej z niewydanymi numerami startowymi, opłatami startowymi. Pozostało oczekiwać na decyzję. Być może po raz kolejny spotkamy się właśnie w Hadze, w przyszłym roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s