Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Jako instytucja kultury została powołana już w 2008 roku, natomiast jej otwarcie miało miejsce dziewięć lat póżniej. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańskuto na chwile obecną jedno z liczniej odwiedzanych przez turystów miejsc w trójmieście. 

Muzeum II Wojny Światowej zostało powołane 26.11.2008 r., a na siedzibę instytucji wybrano Gdańsk. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie studio architektoniczne „Kwadrat”, powstała przy ul. Wałowej, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających 23 marca 2017 r.

Muzeum za cel obrało pamięc o ofiarach oraz bohaterów wojennych. Sam budynek placówki nawiązuje swoją formą do nowoczesności, mimo to świetnie wpasowuje się w staromodną, nieopodal znajdującą się, starówkę nad Motławą. 

Muzeum II Wojny Światowej powstało w Gdańsku przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. Muzeum znajduje się w symbolicznej przestrzeni architektonicznej stanowiącej również przestrzeń pamięci – 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku (…) Teren Muzeum, zajmujący powierzchnię 1700 m2, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Obecnie są to obrzeża starego Gdańska, wkrótce będzie to centrum nowoczesnej dzielnicy, usytuowanej na terenach postoczniowych.

Centrum zwiedzania stanowi znajdująca się kilkanaście metrów pod ziemią wystawa, która rozrasta sie o nowe pozycje z roku na rok.

WIRTUALNY SPACER / VIRTUAL WALK…

Źródła :

  1. Strona internetowa Muzeum II Wojny Światowej, https://muzeum1939.pl.
  2. http://www.trojmiasto.pl, Muzeum-II-Wojny-Swiatowej.
  3. Obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 15 kwietnia 2016 r. o zamiarze i przyczynach połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, bip.mkidn.gov.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s