Tam gdzie padł pierwszy strzał. 1 września 1939 roku o godzinie 4.43 (…)

Półwysep uformowany w połowie XIX wieku. Zlokalizowany w Gdańsku, przy ujściu rzeki do Zatoki Gdańskiej. Znajdująca się tam Wojskowa Skłądnica Tranzytowa stała się symbolem wybuchu II Wojny Światowej.

Nazwa półwyspu wowodzi się z języka niemieckiego i analogicznie oznacza Wester to „zachodni”, a platte – „płyta” (w znaczeniu: „wyspa”). Westerplatte oznacza więc „zachodnią wyspę”. Była to analogiczna nazwa dla Ostplatte, która została później wchłonięta przez ląd. Pozostaje pytanie – dlaczego zachowano nazwę niemiecką? Miało to podkreślić symbolikę miejsca…

Westerplatte

Mimo zachowanej oryginalnej, niemieckiej nazwy, zauważalny jest akcent Polskości, biało – czerwona symbolika.

Muzeum II Wojny  Światowej w Gdańsku zorganizowało całoroczną wystawę plenerową na terenie byłego podobozu Westerplatte. Dzieje owego półwyspu przedstawiono na blisko dwustu rycin, obrazów, zdjęć. Wystawe zaprezentowano w języku polskim oraz angielskim.

IMG_2136.JPG

Wystawa została podzielona na cztery obszary odpowiadające kolejnym etapom dziejów Westerplatte. W pierwszym z nich ukazano proces powstawania półwyspu oraz kurort, który funkcjonował tutaj do momentu zakończenia I wojny światowej. Drugi obszar został poświęcony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej istniejącej tu w okresie międzywojennym. Trzecia część koncentruje się na obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku, zaś w czwartej przedstawiono rolę jaką Westerplatte odgrywało w zbiorowej pamięci historycznej Polaków i w polityce władz komunistycznych w latach 1945-1989. W roku 2010 wystawę uzupełniła ścieżka edukacyjna, która dostarczając szczegółów faktograficznych przemieni zwykły spacer w rzeczywiste i świadome zwiedzanie pola bitwy. Poprowadzi ona zwiedzających śladem istniejących i nieistniejących budowli i umocnień Wojskowej Składnicy Tranzytowej (…)

Po wojnie, Westerplatte, tylko kilka lat pełniłą swoją pierwotną funkcję kąpieliska. Nieco wcześniej władze państwowe przekazały teren organowi, który zarządzał portem gdańskim. Ostatnie rodziny zostały przesiedlone, po części pod przymusem, pod koniec lat dwudziestych. Władze miasta również nie były przychylne planom powstania składnicy tranzytowej w tym miejscu. Od tamtej port Westerplatte miało tylko i wyłącznie charakter militarny, dzisiaj historyczny, dziękczynny.

Nie sposób nie wspomnieć o majorze Henryku Sucharskim, majorze piechoty Wojska Polskiego, komendant Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w kampanii wrześniowej. Westerplatte miało wielu bohaterów, jednak jedno zdjęcie oddaje całą tą siedmiodniową zażyłość  a zarazem niepocieszenie…

2.jpg

 

Źródła : 

  1.  Maria Malec: Słownik etymologiczny nazw geograficznych Polski. Warszawa: Wydawnictwa Naukowe PWN, 2003, s. 259.
  2. https://muzeum1939.pl
  3. https://kultura.trojmiasto.pl, Wystawa plenerowa na Westerplatte
  4. https://historia.trojmiasto.pl/Westerplatte-kapielisko-z-ktorego-zostaly-tylko-pocztowki-n39873.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s