Dwa dni w krainie tulipanów. Amsterdam i Haga must see

Z racji zaplanowanego biego ulicznego w aglomeracji haskiej wybraliśmy sie tam z jednodniowym wyprzedzeniem. W końcu Haga to nie tylko Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ale wiele innych atrakcji. W oczekiwaniu na transport lotniskowy wyczekiwaliśmy zmiany pogody za oknami…

Na dwa kroki od Schiphol

Największe lotnisko w Holandii, znajdujące się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od centrum Amsterdamu, przyjmuję w swoja gościne blisko 50.000.000 pasażerów rocznie, ustępując tylko trzem innym europejskim gigantom. Lwia część lotów to podróże interkontynentalne. To nie o Nas 😉 Wybieramy lot z Berlina i zostajemy na miejscu.

IMG_2370.JPG

W holu lotniskowym miłe zaskoczenie, bardzo dobrze widoczne i odpowiednio zlokalizowane przejścia podziemne na stacje kolejową. Czas podróży z portu lotniczego do Hagi to niej niż 30 minut. Cena biletu równiez nie zaskoczyła – 10 euro bez ulgi, jeden z tańszych w europie zachodniej, do tego intercity.

W większości haskich hoteli nie było już miejsca. Obłożenie było spowodowane nacieraniem prawie 41.000 biegaczy. Nie zapominajmy, że Haga to również miasto spotkań biznesowych. Padło na NH Den Haag. Jeszcze tego samego wieczoru luźna przechadzka po centrum miasta i lekki trening.

12.jpg

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości czyli główny organ sądowy ONZ.

(…)jest głównym organem sądowniczym ONZ. Został on ustanowiony podczas konferencji w San Francisco 26 czerwca 1945 roku. Do kompetencji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości należy rozstrzyganie sporów międzynarodowych, wydawanie opinii doradczych dla organów ONZ i innych organizacji międzynarodowych. Wydawane przez niego wyroki są dla stron ostateczne.

Biennenhof, serce miasta

Niegdyś centrum życia politycznego oraz miejsce obrad możnowładców. Dzisiaj natomiast to dzeidziniec wewnętrzyny kompleksu historycznego centrum Hagi udostępniony turystom do zwiedzania, spacerowania. Ciekawostką jest, iż Torentje czyli wieża na planie ośmioboku, która równiez jest biurem obecnego premiera Holandi, często nayzwana od jego nazwiska – Torentje van Rutte.

IMG_2425.JPG

Dziewczyna z Mauritshuis

Królewska Galeria Malarstwa, jak zwykło się mówić w Holandii, jest przedłużeniem Biennenhof. Jest to kameralne muzeum ze światowej klasy kolekcją. Muzeum Mauritshuis w Hadze mieści światowej sławy kolekcję obrazów w dawnym pałacu miejskim. Tutaj możesz podziwiać takie dzieła jak „Dziewczyna z perłowym kolczykiem”, „Szczygieł” Fabritiusa, „Lekcje anatomii doktora Tulpa” Rembrandta i inne arcydzieła ze złotego wieku.

Interpretująć nazwe Maurits – huis pojawia sie pytania kim był ów Maurycy.  Mauritshuis został zbudowany dla Johana Mauritsa z Nassau-Siegen. Republika Holenderska zaczęła brać udział w transatlantyckim handlu, podczas gdy był gubernatorem kolonii holenderskiej w Brazylii. W zasługach dla jego osoby utworzono gmach, który nazwano jego nazwiskiem. Mauritshuis przygotowuje duży projekt badawczy na temat gubernatora Johana Mauritsa-van Nassau Siegena w Brazylii, w szczególności na temat historii niewolnictwa w holenderskiej Brazylii, a także jego reputacji w swoim czasie. Projekt rozwija się od zeszłego roku i będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Leiden.

IMG_2426.JPG

Iluzja w mistrzowskim wydaniu

Panorama Mesdag to panorama autorstwa Hendrika Willema Mesdaga. Panorama mieści się w specjalnie zbudowanym muzeum w Hadze. Jest to cylindryczny obraz (znany również jako Cyclorama) o wysokości ponad 14 metrów i średnicy około 40 metrów (obwód 120 metrów). Z galerii obserwacyjnej na środku pomieszczenia cylindryczna perspektywa tworzy iluzję, że widz znajduje się na wysokiej wydmie z widokiem na morze, plaże i wioskę Scheveningen pod koniec XIX wieku. Przedpole fałszywego terenu wokół galerii widokowej ukrywa podstawę obrazu i sprawia, że ​​iluzja jest bardziej przekonująca.

IMG_2455.JPG

Haga jest pena kontrastów. Nowoczesna architektura centrum miasta miesza się z odwiecznym przepychem wieków średnich. Świetnie to obrazuje np. nowy Ratusz oraz stary Ratusz. Można również brać wzór z nowoczesnej stacji kolejowej centralnej i starej stacji kolejowej Den Haah Holland Spoor. Dzień obfitujący głównie w doznania związane ze sztuką dobiegał końca. Czas na ostatnią stacje – Amsterdam Centraal.

Podróż do stacji centralnej to zaledwie 40 minut. Korzystając z usłu intercity to zaledwie 15 euro, kolejne miłe zaskoczenie biorąc pod uwagę ceny usług w Holandii.

Śledźiowy ekspata

To my Polacy! niegdyś słyneliśmy z połowu śledzia bałtyckiego. Do tej pory przyżądzamy go na wiele sposobów. Jest jednak danie, którego nie sposób nie spróbować na niderlandzkich ulicach. Śledź w bułce z cebulą i ogórkiem. Oprócz tego cała gama słodkości kusi na każdym rogu. Trzeba mieć silną wole…

Rijksmuseum, Rembrandt w najlepszym wydaniu

3.jpg

To holenderskie muzeum narodowe poświęcone sztuce i historii w Amsterdamie. Ciekawostką jest, że muzeum zostało założone w Hadze w 1800 roku i przeniosło się do Amsterdamu w 1808 roku. Jest to także największe muzeum sztuki w kraju.Muzeum ma na wystawie 8000 obiektów sztuki i historii, z ich łącznej kolekcji 1 miliona przedmiotów z lat 1200-2000, wśród których są niektóre arcydzieła Rembrandta, Fransa Halsa i Johannesa Vermeera. Najdroższy bilet wstępu do muzeum ever, ale naprawdę warto.

„The little painter fellow”, Muzeum van Gogha w Amsterdamie

Muzeum Van Gogha jest jednym z wielu muzeów sztuki w Holandii poświęconych twórczości Vincenta van Gogha. Muzeum zostało otwarte 2 czerwca 1973 r. Znajduje się w budynkach zaprojektowanych przez Gerrita Rietvelda i Kisho Kurokawę. Kolekcja muzeum jest największą kolekcją obrazów i rysunków Van Gogha na świecie.Kolekcja została odziedziczona przez jego potomka Vincenta Willema van Gogha w 1925 r., Ostatecznie wypożyczonego do Stedelijk Museum w Amsterdamie, gdzie była wystawiana przez wiele lat, i została przeniesiona do zainicjowanej przez państwo Fundacji Vincenta van Gogha.Do jego najsłynniejszych dzieł zalicza się The Potato Eaters (1885), Żółty dom (1888), Autoportret (1888), Słoneczniki (1889).

 

ŹRÓDŁA

 1. Strona MTS, https://www.icj-cij.org/
 2. UNIC Warsaw, Centrum Informacji o ONZ w Warszawie, http://www.unic.un.org.pl/mts/
 3. CIJ ICJ, The International Court of Justice (ICJ) is the principal judicial organ of the United Nations and the world’s highest international court, https://www.youtube.com/watch?v=1JoAQH19VoA
 4. Muzeum Mauritshuis, https://www.mauritshuis.nl/nl-nl/
 5. Mauritshuis, Intimate museum with world-class collection, https://denhaag.com/en/mauritshuis
 6. Muzeum Mesdag, https://www.panorama-mesdag.nl/
 7. Muzeum Narodowe w Amsterdamie, https://www.rijksmuseum.nl/
 8. I am Amsterdam, https://www.iamsterdam.com/en/see-and-do/things-to-do/museums-and-galleries/museums/rijksmuseum
 9. Nina Zagoranski asks whether Van Gogh had a nickname. Read on for the answer, https://www.vangoghmuseum.nl/en/125-questions/questions-and-answers/question-65-of-125
 10. Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – https://www.vangoghmuseum.nl/
 11. Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – Van Gogh Museum, https://www.amsterdam.info/pl/muzea/van-gogh-muzeum/
 12. Van Gogh Museum Journal 1995, https://www.dbnl.org/tekst/_van012199501_01/_van012199501_01_0002.php

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s