Torghatten 258 czyli o tym jak „(..) na północy życie płynie wolniej”.

„Na północy ludzie są inni” – opowiada z uśmiechem na twarzy jedna z lokalnych, zatrudniona w wielkiej firmie olejarskiej. „Tutaj życie płynie wolniej” – dopowiada. Owładnięty jej opowieścią na temat jednej z wielu atrakcji Bronnoy, postanawiam na kilka dni przed przybyciem do miejsca docelowego zaplanować ten krótki wypad.

 

Hotele grupy Thon w Norwegii udostępniają swoim gościom rowery, niestety akurat nie ten. Z dwuosobowego team-u zostaje wiec tylko ja i około trzydziestu kilometrowa trasa pofałdowanym terenem, głównie asfaltowym.

 

Czy nie należałaby się chwila wyjaśnienia? Skąd akurat tam „przestrzelona góra”?

Legenda głosi:

” Pewnego razu siedem nagich sióstr, kapiących się w zimnych, krystalicznie czystych wodach Norwegii, zostało dostrzeżonych przez Hestmannen-a, jeźdźca konnego, która zapragnął je posiąść. Dostrzegłszy zbliżającego się najeźdźcę kobiety zaczęły uciekać, a sześć z nich schroniło się na sąsiedniej wyspie. Siódma natomiast uciekała dalej, nie dając szans Hestmannen-owi, która postanowił dosięgnąć ją strzałą. Przypadkowy widz, zauważając to, rzucił swój kapelusz aby ją ratować” i wtedy właśnie ów torghatten upadł zamieniając się w górę.  🙂

Znalezione obrazy dla zapytania De syv søstre
De Syv Sostre – wzgórz Siedmiu Sióstr

Szlak: zaczynając z lotniska lub centrum miasta kierując się w stronę największego, widocznego z każdej niemal części miasta, stromego mostu.  Dalej, przez około pięć kilometrów szlako-wskazy prowadzą dosyć zrozumiale. Dalej warto sugerować się numerem drogi: Fv54 lub gospodarstwem rolnym: Gullvika.

Ostatnie osiemset metrów trasy to strome podejście na koniec szlaku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s