Wieże Bismarckie

W okolicach, a przede wszystkim samym Szczecinie znajduje się grubo ponad 200 takowych obiektów. Na pierwszym etapie artykułu – opis postaci Otto von Bismarcka, w kolejnej części streszczenie tej najważniejszej i największej – Gocławskiej.

W dużym streszczeniu opisując osobę Ottona von Bismarcka – kanclerz Niemiec, który przyczynił się do zjednoczenie Niemiec, zwany ŻELAZNYM KANCLERZEM. Skupiając się  na jego dokonaniach w dziedzinie architektury za jego życia powstało 17 wież nazwanych od jego nazwiska w tym ta najważniejsza, największa.

Wieża Bismarcka, zwana Gocławską od swojej lokalizacji (Gocław – dzielnica Szczecina) wykonana jest z betonu  licowananego z zewnątrz wapieniem muszlowym, ma 25 metrów wysokości i posiada taras widokowy z którego rozciąga się widok na Odrę, ale nie jest udostępniona do zwiedzania. Jednak nie sprawia to żadnych trudności w pokonaniu stalowych drzwiczek i dostania się na górne tarasy wieży. Jeżeli chodzi o największą ilość zainteresowanych przysłowiowym zwiedzaniem, cieszą się alpiniści. Na wieże, ku górze, wiedzie kilkanaście jak nie kilkadziesiąt dróg.

Kwestia sporna w sprawie „posiadania na własność” wieży została rozwiązana prawomocnym wyrokiem sądu dopiero po siedmiu latach. „Inwestorzy” , nie spełnili wymagań odrestaurowanie i zamienienia obiektu w centrum turystyczne, lecz po wieloletniej rozprawie kurator postanowił pozostawić zabytek w rękach nabywców.

DOJAZD: z centrum miasta najszybszą drogą wiodąca do pętli Gocław jest linia tramwajowa nr. 6, z pętli Gocław ok 5 minut pieszo ku najwyższemu wzgórzu północnej części Szczecina – Zielone Wzgórze- wzdłuż ulicy Narciarskiej.

Tekst wytłuszczony w artykule: http://www.naszewycieczki.pl/index2.php?option=com_content&task=view&id=181&Itemid=0&pop=1&page=0

Na koniec ciekawostka – niespodzianka 🙂 widok z najwyższego tarasu, na Odrę i okolice:

http://www.youtube.com/watch?v=R7WuZ4ifoy8

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s