Cmentarz Centralny

Cmentarz Centralny jest największy w Polsce, a trzeci, co do wielkości w Europie.

Obecnie zajmuje powierzchnię: 167, 8 hektara. Jest to jeden z najpiękniejszych parków przyrodniczych Szczecina.

Brama główna

Została wybudowana w latach 1901-1903. Ma trzy skrzydła. Jej część została zniszczona podczas nalotu bombowego w czasie wojny. Na początku lat sześćdziesiątych odbudowano zniszczone fragmenty.

Po przekroczeniu bramy idziemy kilkanaście metrów w lewo. Wśród drzew zobaczymy wykonany z czerwonego piaskowca nagrobek słynnego rzeźnika, producenta wędlin Otto Freybe. Jego rodzinna firma działała w naszym mieście blisko sto lat. Nadal produkuje wędliny, ale w Kanadzie.

Cmentarz został założony w latach 1899-1900, we wschodniej części Gumieniec. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych. Cmentarz otwarto 6 grudnia 1901 roku.

W latach 1900-1903 zbudowano bramę główną oraz budynki administracji i kaplicę cmentarną. W roku 1918 na nekropolii pochowanych było już 57 tysięcy osób i zajęte kwartały wschodnie i środkowe.

Tuż za pomnikiem Freybe znajduje się pomnik poświęcony niemieckim żołnierzom 357. pułku piechoty. Znakiem rozpoznawczym jest siedzący na nim orzeł. Na ścianach pomnika widać zapisane lata i nazwy miejscowości, gdzie doszło do bitew, w których brali udział żołnierze.

Lapidarium

Idziemy prosto końca drogi. Skręcamy w prawo na ścieżkę, już widać jasne kamyki na niej: to lapidarium. Zebrano tu nagrobki z lat 1901-1945. Wiele z nich znaleziono połamanych, wyrzuconych w zaroślach.

Lapidarium zostało zaprojektowane w dawnym Gaju Urnowym. Większość szczecinian zatrzymuje się dłużej przy stelli Hermanna Hackena i jego żony Johanny. Haken przez wiele lat był nadburmistrzem Szczecina. To jemu zawdzięczamy m.in. Wały Chrobrego, układ rond. Za jego rządów powstały takie dzielnice jak Pomorzany, Turzyn, Łękno, Niebuszewo.

Kwatera zasłużonych

Idziemy cały czas prosto aż do momentu, kiedy zejdziemy z niewielkiej górki. Skręcamy w prawo i po kilkunastu metrach widać już kwaterę zasłużonych, która powstała na miejscu dawnego Gaju Urnowego.

Mogiły ustawiono w dwóch rzędach wokół nieczynnego obecnie basenu ozdobnego. Pochowano tu stu czterech zmarłych znanych działaczy, kapitanów żeglugi, profesorów, rektorów, publicystów. Są tu pochowane takie osoby, jak: Janina Szczerska – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, Guido Rek – malarz, Jerzy Wolszczan – ekonomista, Bolesław Rąbczyński, kapitan żeglugi wielkiej.

Ważne ifo. jak dojechać:

Tramwaj linii 8 zatrzymuje się pod bramą główną bądź bramą nr. 2.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s