Szklarska nie jest zła

Z okazji pobytu w Szklarskiej Porębie Górnej kilka ciekawych zagadnień. Czy w Dolnośląskiej stolicy sportów zimowych coś może przykuć Twoją uwagę? Jeżeli dobrze zagospodarujesz swój czas jak najbardziej! Biorąc pod uwage, że my (2 osoby) mieliśmy na to tylko 5 dni można uznać, że zobaczyliśmy dosyć sporo, prawie wszystko co było zaplanowane, a więc do rzeczy – co warto zobaczyć:

Szrenica, hala Szrenicka, Wodospad Szklarki – trzy obiekty w niedalekiej odległości, ze względu na zimową pore, raczej nie polecam wycieczki na samą Szrenice. Wejście na Wodospad Szklarki oraz jego wąwóz (wstęp i opłata za wypożyczenie kasku 2zł-5zł) zimą około 60 minut piechotą (licząc drogę od Szklarskiej Poręby Średniej a więc umownej granicy centrum) a jeśli nogi odmawiaja posluszeństwa 🙂 to dojście od centrum do dolnego wyciągu na Szrenice około 2-3km z tamtąd można wynająć powóz (cena nieznana), który zawiezie Was aż pod schronisko Szrenica (tanie obiady, warto skosztować pierwszego dania :), inaczej pod Wodospad Szklarki. Nieodopal znajduje sie Hala Szrenicka.

Górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa SKI ARENY Szrenica. Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie „Szrenica”, a wierzchołek góry pokryty jest granitowym gołoborzem. Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki śniegowe takie, jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m., co wybitnie sprzyja funkcjonowaniu dobrej infrastruktury narciarskiej.

Oto wyjątkowa okazja, aby odwiedzić dom malarza Wlastimila Hofmana, funkcjonujący w praktycznie nienaruszonym stanie od śmierci artysty. Wnętrza malutkiego z pozoru domku kryją m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją jego sztalugi a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami. Klimat miejsca, jak zapewnia obecny gospodarz pan Wacław Jędrzejczak, jest wciąż przepełniony duchem artysty, czego nie doświadczymy w żadnym muzeum.

Warto również odwiedzić: Dom Hauptmannów organizuje i uczestniczy w szeregu działań artystycznych podejmowanych przez animatorów kultury, jest współorganizatorem plenerów dla studentów, prowadzonych przez wrocławską ASP wespół z władzami miasta, zainicjował powstanie stowarzyszenia „Nowy Młyn. Kolonia artystyczna” , skupiającego artystów z Karkonoszy i Gór Izerskich, prowadzi współprace z EUROArt – federacja kolonii artystycznych, do której Szklarska Poręba została przyjęta w 2005 r. Muzeum Hauptmannów stara się przejąć ideową schedę po ubiegłowiecznych mieszkańcach tego doprawdy wyjątkowego domu.

O czym warto wiedzieć odwiedzając muzea górskie opisane powyżej, otóż wszystkie państwowe oraz wiekszość prywatnych SĄ ZAMKNIĘTE W PONIEDZIAŁKI (niestety my o tym nie wiedzieliśmy, mentalność tubylców różni się nieco od naszej, dniem wolnym jest tam zazwyczaj poniedziałek w związku z organizacja weekendu turystycznego) a ceny za ich wizytacje są niezbyt duże okolo 5zł-8zł.

Alternatywa na spędzenia całego dnia jest dosyć prosta – Czechy. Ze szklarskiej Poręby Górnej odjeżdża nijaka Kolej Izerska należąca do Dolnośląskich Kolei pokonuje trase około 10 km do Szklarskiej Poręby Jakuszyc i z tamtąd do Charrachova i dalej w głąb Czech. Watro zapamiętać, że kwotę za przejazd do granicy Państwa uiszcza sie w złotówkach (około 5 zł) natomiast dalsza podróż należy opłacić zazwyczaj w koronach Czeskich (chociaż istnieje niekiedy możliwość opłaty w złotówkach). W górskiej stolicy Czeskich skoków narciarskich przykuwa uwagę przedewszystki niemal widoczna z każdego punktu skocznia narciarska. Co warto w Czechach? Nieodzownym elementem wycieczki każdego obcokrajowac sa zakupy w sklepach wolnocłowych, niestety musze ostrzec wiele sie zmieniło przez ostatnie lata, ceny alkoholi oraz innych artykułów im podobnych (bo wg. tamtejszych sprzedawców to przynosi najwieksze zyski ) są wygurowane, chociaż zdarzają sie wyjątki. Napewno warto zjeść. Cena obiadu dwudaniowego w przeliczeniu na jedną osobę to nawet nie 100 koron Czeskich, czyli w przeliczeniu około 15 zł.

Zjeżdżalnia Grawitacyjna z najwyższą „karuzelą” w Polsce, z szalonym zjazdem nad dachami Szklarskiej Poręby.Znajduje sie w samym centrum miasta. Przejazd jednej osoby to około 10 zł, warto skorzystać ,robi wrażenie, znaczne większe niz te na Gubałówce.

Natomiast w co warto zainwestować jadąc w góry chociażby na te kilka dni. Jeśli zamierzasz aktywnie spędzic ten czas warto zadbać o dobry ubiór, tego chyba nikomu nie trzeba przypominać, że ciepla odzież jest jak skarb. Jesli zamierzasz wybrac sie w góry nigdy nie rób tego sam(a) a jeśli już musisz poinformuj o tym kogoś i zawsze miej ze sobą telefon. Jeśli jest to zima warto nabyć rakiety snieżne, ich cena nie jest zbyt wygurowana a tak poza tym od czego sa wypożyczalnie. Najważniejsza jednak inwestycją jest odpowiednia lokalizacja. Jeżeli zamierzasz większość czasu spedzić na górskich przechadzkach bądź na stokach szukaj raczej hostelu bąź domu wypoczynkowego w części górnej, niedaleko wyciągów górskich, narciarskich, takich opcji jest bardzo dużo. Natomiast jeśli cel jest typowo turystyczny warto zainwestować pieniądze na lokum w centrum. Opcjami najtańszymi oczywiście są hostele oraz typowe, małe górskie domy wczasowe. Warto pamiętać o wczesnej rezerwacji a wtedy ich cena będzie tańsza (nawet od 40 zł za dobe).

Szklarska Poręba urzekła Nas swoją malowniczą okolicą, chociaż odniosłem wrażenie, że pora letnia jest jednak lepszym czasem na spędzenie tam wolnego czasu więc warto zapamiętać te uwagę. Z pewnością jeszcze kiedys tam wrócę i tak jak wyżej opisane bedzie to zapewne maj 🙂

Informacja dodatkowa: większość opisów (wytłuszczone w tekście pochodzi ze strony internetowej http://www.szklarskaporeba.pl)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s