Sosna (nad)Zwyczajna. Krzywy Las w Nowym Czarnowie.

Nieopodal miejscowości Gryfino w województwie zachodniopomorskim znajduję sie bardzo osobliwy pomnik przyrody. W Nowym Czarnowie, w okolicy nowego osiedla, na samym wjeździe od strony Gryfina, w miejscu gdzie czerwony szlak przecina drogę ze Szczecina do Mieszkowic. Bardzo łatwo tutaj trafić również po innych znakach informacyjnych, ciągnących się juz od Gryfina.

Legenda głosi, iz te (około) sto sosen zwyczajnych, posadzonych najprawdopodobniej w roku 1934, to zasługa magicznych mocy. Nic bardziej mylnego. Przedstawiono kilka teorii związanych z niecodziennym kształtem drzew. Najbardziej prawdopodobna głosi, że to specyficzna ingerencja człowieka, a cel tego wiąże się nieodzownie z produkcją mebli lub do celów szkutniczych. Miało by to pomóc nadać im odpowiednio, zakrzywiony kształt.

Według profesora z programu Galileo powodem niespotykanego wykrzywienia było ścięcie drzewek w wieku od 6 do 10 lat z przeznaczeniem ich na bożonarodzeniowe drzewka. Ponieważ drzewkom celowo zostawiono ostatnią dolną gałąź rosła ona dalej i z czasem przybrała charakterystyczny wykrzywiony kształt.

To słowa: Daniel Pogorzelec: Krzywy Las. gryfino.szczecin.lasy.gov.pl, 2016. [dostęp 2017-02-19]. Wydaja się one zdecydowanie bardziej przystępne, w porównaniu do pierwszej przedstawionej teorii. 

Inne teorie mówią, że drzewkom obcinano czubki tuż nad najniższą gałązką odchodzącą od głównego pnia. W ten sposób funkcję obciętego pnia przejmowała właśnie jedyna zachowana gałązka, która siłami natury, rosnąc, kierowała się na powrót w kierunku światła, czyli prostopadle do gruntu.

Źródła:

  1.  Nadleśnictwo Gryfino: Krzywy Las. gryfino.szczecin.lasy.gov.pl, 3 lutego 2016. [dostęp 2017-02-19].
  2. Daniel Pogorzelec: Krzywy Las. gryfino.szczecin.lasy.gov.pl, 2016. [dostęp 2017-02-19]
  3.  Wrota Gryfina: Krzywy las
  4. GS: W Japoni już wiedzą (…)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: