Za wielka wodą cz.1

Jednym z moich marzeń było postawić nogę na lądzie zza wielkiej wody. Spontaniczne logowanie na stronie internetowej Bank of America Chicago Marathon w lutym ubiegłego roku znacznie mnie do tego przybliżyło. W ten sposób, pewnego październikowego popołudnia, odczytałem maila o pozytywnym rozpatrzeniu mojej aplikacji o udział w zawodach sportowych. Pozostało tylko dokonanie opłaty startowej w kwocie 160$. Ahoj przygodo!
Myślę, że ten artykuł może wiele pomóc osobom pierwszy raz wybierającym się w to miejsce, a na pewno być swego rodzaju przestrogą , wyznacznikiem. Jak spędzić 10 dni z dala od domu, na obczyźnie, nie znając nikogo, ale mimo to świetnie sobie radząc i dobrze się bawiąc? Enjoy…
Dzień I Wylot
Szczecin – Berlin, lot zakupiony zdecydowanie za późno, ale mimo to po bardzo przystępnej cenie 2250zł. W kwocie tej zawarto: przelot, posiłki oraz bagaż nadany, to wszystko w klasie economy. Lot okazał się bardzo przyjemny, bez niespodzianek, o wysokim jak na klasę komforcie. Czas trwania lotu to ok. 9 godzin korzystając z berlińskich linii lotniczych. Analogicznie loty z lotniska warszawskiego wypadły nieco niekorzystniej, głównie jeśli chodzi o cenę. Zmianę czasu odczuwa każdy inaczej. nie mniej jednak długi sen był na miejscu ale zanim o nocnej regeneracji…
Wniosek: Nie szukaj na silę lotów krajowych (chociaż polecam wspieranie rodzimej gospodarki), czasem klasa economy nie wiele różni się od economy premium (oprócz ceny).
Aklimatyzacja i lokum
Najlepszym rozwiązaniem okazałoby się wynajęcie apartamentu nieopodal centrum. Mądry Polak po szkodzie. Zdecydowaliśmy się na największa sieć moteli w USA. Cena za dziesięć dni pobytu, dwa pokoje to ok. 1000$. Jednak za stosunek jakości do ceny odradzałbym, ale to tylko moja opinia, być może trafiliśmy po prostu na nieodpowiedni lokal, czas. Na miejscu były dostępne – pralka, suszarka do ubrań. Lokale nie były wyposażone w miejsce do konsumpcji oraz przygotowania posiłków własnoręcznie.
Zamieszkanie 25 mil od centrum Chicago nie stanowiło wyzwania ze względu na świetny dojazd od strony północnych obrzeży. Szybko obwodnica, wiele zjazdów, możliwość ominięcia płatnych odcinków (jednorazowy przejazd to ok. 1,5$ więc nie było sensu). Niemniej jednak wiązało się to z wynajęciem samochodu w kwocie 600$ plus benzyna. Cena względna lecz pułapką okazały się być parkingi. Jednorazowy postój bez wcześniejszej rezerwacji to koszt 17-25$ (standard).

IMG_1586.JPG

Wniosek: Zainwestuje kilkadziesiąt dolarów więcej i wynajmij lokum w okolicy centrum miasta. Takich miejsc jest mnóstwo. Ludzie oferują całe domy jako apartamenty rodzinne. Wydając pieniądze w ten sposób jednocześnie oszczędzasz na aucie (600$, benzynie,200$,parkingach 350$). Poszukuj lokalu z kuchnią, ugotujesz tak jak lubisz, zaoszczędzisz czas na szukaniu restauracji. Nocleg winien znajdować się w okolicy któregoś z węzłów komunikacji (to będzie proste).

Dzień II  Downtown czyli centrum w wielkim skrócie                                                        

W centrum miasta jesteśmy przyzwyczajeni, że ukarze się nam piękny, stary, zabytkowy rynek z fontanną, ale nie tutaj. W tle wieżowce, pospiech, miasto żyje… Co warto zobaczyć w samym sercu Chicago? Oto kilka propozycji:

1. Obowiązkowy numer jeden, Sky Deck czyli ponad 110 pięter betonowego szczęścia 🙂

IMG_1769.JPG

 

W cenie wjazd na sama górę oraz niezapomniane widoki. Oprócz przeszklonej fasady jest możliwość zrobienia zdjęcia na wystającym pleksowym balkonie zupełnie bezpieczne) w cenie 30$, sam wjazd cenowo podobny. Kolejka idzie bardzo sprawnie.

IMG_1737

 

2. China Town, warto tam zajrzeć chociażby ze względu chęci posiadania zdjęcia na tle słynnej Chinatown Gate, ogólnie miejsce niezwykle zatłoczone, sprawiające wrażenie przytłaczającego i mało bezpiecznego. Wszelkie wycieczki bez przewodnika (takiego nie spotkaliśmy na miejscu) niezalecane.

IMG_1630

 

W tle komunikat powitalny na Chicago Marathon. Kilka dni później kilkadziesiąt tysięcy biegaczy przekroczy tę bramę gdzieś na trasie biegu.

IMG_1621.JPG
3. Holly Jesus Cathedral, jedno z głównych miejsc kultu religijnego w samym centrum miasta. Można nieodpłatnie wejść do środka, pokontemplować, poczuć klimat.

IMG_1583

 

Ciężko było ująć całość tej ogromnej budowli.

 

Wnioski: Warto zaplanować objazd/obchód dzień w przód. Do poruszania się komunikacja miejska często wystarczy jeden, karnetowy bilet, zarówno na autobusy liniowe jak i na kolej miejską. Dojedziesz nimi praktycznie wszędzie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s